Opakované hlasování by se společně s novými volbami mělo konat pravděpodobně v polovině března. "Přijmeme adekvátní opatření k monitoringu a prevenci případného protiprávního jednání, které by mohlo ovlivnit řádný průběh voleb," řekl Vítek. Jaká opatření policie přijme, nechtěl z taktických důvodů říct. Obdobně budou podle mluvčí Marie Pivkové postupovat i kriminalisté v Chomutově. "O formě opatření se rozhodne poté, co bude jasný nový termín voleb," sdělila ČTK Pivková.
Například v Krupce na Teplicku, kde se před čtyřmi lety volby kvůli kupčení s hlasy opakovaly dvakrát, byli už týdny před říjnovým hlasováním v ulicích kriminalisté v civilu. Letos se v Krupce s hlasy nekupčilo.
Kupčení s hlasy v Bílině zaznamenaly protikorupční organizace. Sociálně slabí údajně za vhození předem vyplněných lístků dostávali několik set korun. "Nevylučujeme, že opakované hlasování v Bílině a v Chomutově budeme monitorovat společně s Transparency International znovu," řekl ČTK Michal Voda z organizace Naši politici.
Ústecký krajský soud nařídil v obou městech nové hlasování, protože došel k závěru, že kupčení výsledky voleb ovlivnilo. "Soud měl díky navrhovatelům závažné indicie, že k nepřípustné manipulaci s voliči došlo, a proto přistoupil ke kontrole přesně specifikovaných upravených hlasovacích lístků. Soud předmětné hlasovací lístky vyloučil z volebního výsledku a zjistil, že to způsobuje odlišné obsazení zastupitelstva," řekla ČTK už dříve mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová.
V Chomutově se kupčilo na sídlišti Písečná během romské zábavy. Podle aktivistů tam lidé, kterých dorazily desítky, dostávali nejdříve občerstvení, pak vyplněný hlasovací lístek a nakonec je ochranka odvážela auty. V případě Chomutova už padlo za kupčení obvinění. Pětačtyřicetiletý muž údajně několika lidem dal předem vyplněné hlasovací lístky a 200 korun. U Bíliny policie kupčení dál prověřuje. "Obvinění zatím nepadlo," řekla ČTK krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.
zdroj: ČTK