Shromáždit takové množství originálních Trnkových loutek bylo podle animátora Milana Svatoše obtížné. Některé z nich nebyly zatím nikdy vystaveny. "Loutky pocházejí z různých sbírek, i soukromých. Zachovalo se jich jen málo, některé už se rozpadly, jiné Trnka daroval," uvedl Svatoš. AniFest majitelům loutky za jejich zapůjčení zrestauroval. Na teplickém zámku je návštěvníci uvidí do 14. května.
Mimo loutek vystavují v Teplicích kresby použité v Trnkových kreslených filmech, například v jeho prvním díle Zvířátka a Petrovští. Výstava ukazuje i původní scénáře k filmům a notové záznamy Václava Trojana, který vytvořil hudbu k většině Trnkových filmů. Návštěvníci se mohou těšit na postavičky z filmů Špalíček, Staré pověsti české, Ruka, Sen noci svatojánské, Árie prérie, Bajaja, Osudy dobrého vojáka Švejka a dalších.
Většina Trnkových filmů se podle Svatoše moc nehraje, protože ještě nejsou digitalizované. Na letošním ročníku AniFestu ale diváci uvidí velkou část z nich. Téma loutky a odkaz Jiřího Trnky zpracovává také festivalová znělka. Jejím autorem je Trnkův vnuk, student animace na FAMU Matyáš Trnka. Ve 30 vteřinách v ní představuje 17 slavných loutek. Znělka ale ukazuje jen jejich "kostru", kterou diváci ve filmu nevidí, protože je skrytá pod oblečením loutek.
AniFest začne v Teplicích a nově i v nedalekém Duchcově 26. dubna. Mezinárodní soutěž celovečerních animovaných filmů uvede díla z Francie, Japonska, Rumunska, Polska, Maďarska a Británie. Mezi 45 krátkými snímky jsou i Dobrá rada Pavla Koutského a snímek Jeden král měl koně od dosud neznámého Aleše Pachnera. Organizátoři je vybírali z téměř 1600 titulů zaslaných z 66 zemí.
Mezinárodní festival AniFest se původně konal v Třeboni, devátý ročník organizátoři přestěhovali Teplic. Na jihu Čech ho nahradila obdobně laděná přehlídka Anifilm; ta se letos uskuteční od 3. do 9. května potřetí.
zdroj: ČTK