Židovské oběti 1. světové války mají v Teplicích pamětní desku

Na židovském hřbitově v Teplicích byla ve středu odhalena pamětní deska židovským obětem první světové války. Oficiálně byl také zahájen camp, na kterém čeští a němečtí studenti společně čistí starý židovský hřbitov v teplické části Sobědruhy. "Našli jsme historickou fotografii pamětní desky, která byla umístěna v teplické synagoze, jež byla zbořena v roce 1939. Byla na ní napsána jména židů padlých za první světové války. Pokusili jsme se udělat identickou desku," uvedl předseda teplické Židovské obce Oldřich Látal.

Pamětní deska pochází z dílny výtvarníka Ondřeje Pische a vznikla za přispění Nadačního fondu obětem holocaustu. Slavnostního aktu jejího odhalení se účastnili představitelé Teplic, Dubí, Ústeckého kraje a zástupci místních i německých židovských organizací.
 
Památku padlých Židů uctili také studenti, kteří se účastní pracovního campu, jehož cílem je zvelebit starý židovský hřbitov ve čtvrti Sobědruhy. "Napadla nás myšlenka zorganizovat mezinárodní brigádu mezi česko-německými studenty, abychom pomohli této kulturní památce v Sobědruhách k prvotní záchraně," uvedl Látal. Na hřbitově pracuje 16 studentů z německých Brém a deset českých gymnazistů. Kromě práce na hřbitově je náplní patnáctidenního campu také návštěva Terezína či Lidic.
 
Na hřbitově v Sobědruhách se pohřbívalo od roku 1669. "Pohřbívali se tu i němečtí Židé, protože v Drážďanech a v Pirně se pohřbívat nemohlo. Řada německých židovských soukmenovců ví, že tu mají příbuzné, a hledají je," řekl Látal. Hřbitov je značně zdevastovaný, po druhé světové válce byl zapomenut a chátral.
 
Prvotním impulzem pro zorganizování campu byla snaha Věry Harmsové z Brém najít na hřbitově hrob svého otce. Zatím se jí to nepodařilo. "Volají nám ale lidé z celého světa, jestli jsou tu jejich příbuzní. Problém sobědružského hřbitova je v tom, že tu na rozdíl třeba od hřbitova v Teplicích chybí pohřební kniha," dodal Látal.
 
zdroj: ČTK